Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Więcej informacji znajdą Państwo klikając tutaj>>
Stegna

SZUKAJ:

Wtorek, 21 Września 2021r. Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

REKLAMA

SONDA

Czy podoba Ci się nasza strona?
  •   TAK - jest rewelacyjna
  •   TAK - ale można ją dopracować
  •   Nie mam zdania
  •   NIE - ale tragedii nie ma
  •   NIE - bardzo słabe wykonanie

REKLAMA

Atrakcje

 
Obóz Stutthof - Sztutowo - więcej informacji

 

Obóz Stutthof, który status „państwowego obozu koncentracyjnego” uzyskał dnia 7 stycznia 1942 r., faktycznie założony został w chwili wybuchu II wojny światowej, w dniu 2 września 1939 r. Usytuowany niedaleko wsi Stutthof, w obrębie Wolnego Miasta Gdańska, w pierwszej fazie swojego istnienia obóz Stutthof miał odegrać szczególną rolę w realizacji rozwiązania kwestii polskiej na terenie Pomorza Gdańskiego. To tu już od pierwszych dni wojny osadzano ocalałych z pogromów, jakie dokonywały specjalne grupy operacyjne policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa w (Einsatzgruppen der Sicherheitspolizei und Sicherheitsdienst) Polaków i Żydów, elementów zagrażających opanowaniu przez III Rzeszę Pomorza Gdańskiego, do których zaliczano także chorych psychicznie. Ich również objęto akcją zagłady, prowadzoną w ramach tzw. „akcji oczyszczania” (Säuberungsaktion).
 
 
 
Kościół - Stegna - więcej infomarcji
 
Kościół, o konstrukcji szachulcowej, pochodzi w obecnej postaci z końca XVII w. (1682-1683), jest orientowany, salowy o rzucie wydłużonego prostokąta z prezbiterium szerokości nawy, trójbocznie zamkniętym. Wieża od zachodu zwieńczona jest gzymsem podokapowym, a jej dach gałką z chorągiewką wietrzną, na której widnieje data 1682. Stoi na miejscu starszego, gotyckiego kościoła. Wnętrze salowe, polichromowy strop kolebkowy pokryty malowidłami na płótnie. Wyposażenie zabytkowe pochodzi częściowe z baroku. Do cennych dzieł należy przede wszystkim ambona z 1687 r., świecznik i pająk z końca XVII w., organy z XVIII w., ołtarz główny, a także zabytkowy model statku.
 
 
 
 
 
 
 
Żuławska Kolej Dojazdowa - więcej informacji
 
Żuławska Kolej Dojazdowa to kolej wąskotorowa łącząca takie miejscowości, jak Mikoszewo, Jantar, Stegna, Sztutowo i Nowy Dwór Gdański. Jest to jedna z najstarszych i najpiękniejszych kolei wąskotorowych w Polsce. Z okien wagonów można podziwiać wspaniałe krajobrazy Żuław, a Morze Bałtyckie i wiele innych atrakcji są na wyciągnięcie ręki.
 
 
 
 
 
Gdańska Głowa

Gdańska Głowa śluza wodna łącząca Wisłę z Zalewem Wiślanym. Śluza została wybudowana w 1895 roku oraz zmodernizowana w 2004 roku, służy głownie do żeglugi poprzez rzekę Szkarpawę, a także ma za zadnie chronić tereny położone nad Szkarpową przed wielkimi wodami. Stan wielkiej wody (najwyższego poziomy wody) został uwieczniony tabliczką informacyjną przy pierwszej grodzi od strony Wisły. Gdańska Głowa jest otwarta dla zwiedzających także można bez problemu jechać i obejrzeć ją samemu. Stan wielkiej wody zostawiam pod znakiem zapytania ponieważ warto ową śluzę obejrzeć i zobaczyć na własne oczy. Jest to miejsce spokojnie a turystów można tam policzyli na placach jednej ręki. Możliwe że jest to spowodowane umiejscowieniem w dość nietypowym miejscu i na pierwszy raz nie łatwo jest tam dojechać. Jadąc od zjazdu krajowej drogie numer 7 w stronę Drewnicy musimy po około 1,5 km skręcić w lewo w polną drogę. Podobnie jadać od strony Drewnicy tylko w tym przypadku skręcamy w prawo po około 3 km.
 
 
 
Staw rybny - Jantar
 
Staw w Jantarze jest nie lada gratką dla wędkarzy. Dzierżawiony przez koło wędkarskie w Stegnie od kilkunastu lat, jest corocznie zarybiany głównie królewską rybą- karpiem. Można tutaj złowić także takie szlachetne ryby jak liny, sumy, węgorze, szczupaki czy amury, oraz pospolite płocie, leszcze i okonie. Zadbany i pieczołowicie kontrolowany jest jednym z niewielu tak bujnych łowisk na mierzei. Dużym atutem jest również malownicze położenie stawu- pośród rosłych olch, w typowym nizinnym krajobrazie żuław wiślanych. Jest to idealne miejsce zarówno do zasiadki na grubą rybę, jak i na popołudniowy wypad rekreacyjny z rodziną.
Zezwolenia na połów można wykupić w Stegnie przy ul. Gdańska 60 w piątki w godzinach od 15 od 16.
 
 
 
 Pasieka "U Strusi" - Jantar - więcej informacji
 
Gospodarstwo edukacyjne. Oryginalna wystawa i ładne filmy o życiu strusi i pszczół. Szklany ul obserwacyjny z żywymi pszczołami. Specjalny program o strusiach lub pszczołach dla grup szkolnych. Sprzedajemy zdrowy miód z własnej pasieki. Miód rzepakowy, wielokwiatowy; kremowany miód z propolisem lub pyłkiem. Nowość w Polsce: MIÓD Z CYNAMONEM. Gwarantowana jakość. Ceny producenta.
 
 
 
 
 
 Szkoła jazdy konnej i Grupa Bufflo Bill - Jantar - więcej informacji
 
Grupa Buffalo Bill - Jantar stacjonująca na stałe w Jantarze ul. Gdańska 2 na terenie gospodarstwa rolnego p. Aliny Bondaruk, została założona w 2003r. przez właścicielkę gospodarstwa i Pana Jerzego Ożga z Braniewa.Początkowo Grupa specjalizowała się w mniejszych przedstawieniach dla dzieci z koloni pod nazwą "Więcej niż Dziki Zachód".Wraz ze wzrostem zainteresowania działalnością Grupy rozszerzał się program i zasięg działania.      Między innymi Grupa była uatrakcyjnieniem Międzynarodowych Targów Gdańskich: ZOOLOGICA 2004 i POLFOOD 2004.
 
 
 
Szkolne Muzeum Bursztynnictwa - Jantar - więcej informacji
Muzeum Bursztynnictwa zostało otwarte 1 czerwca 2004 roku. Powstało z inicjatywy grupy pasjonatów chcących utrwalać kulturę i tradycję własnego regionu przy  ogromnym  zaangażowaniu wszystkich pracowników naszej szkoły. Muzeum przybliża zwiedzającym wartość najcenniejszego bogactwa naturalnego naszej miejscowości  jakim jest bursztyn.
 
 
 
Muzeum Zamkowe - Malbork - więcej informacji
Z dniem 1 stycznia 1961 r. gospodarzem obiektu stało się nowo utworzone Muzeum Zamkowe, będące placówką centralną, podległą bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Jest to wielodziałowe muzeum typu historyczno-artystycznego, którego organizacja podporządkowana została głownie sprawom odbudowy, zagospodarowania i właściwego utrzymania zamku. Równolegle do tych prac Muzeum prowadzi również działalność naukową w zakresie archeologii Dolnego Powiśla oraz historii sztuki i kultury Prus Królewskich, głównie w oparciu o posiadane zbiory. Gromadzenie, zabezpieczanie, naukowe opracowanie i udostępnianie dzieł dawnej i współczesnej sztuki to kolejne istotne zadania malborskiej placówki.
 
 
 
Latarnia Morska - Krynica - więcej informacji
Latarnia w Krynicy Morskiej została wybudowana w 1951 roku. Laterna znajduje się na szczycie czerwonej wieży o wysokości 27 metrów. Światło o charakterystyce 2s+(2s)+2s+(6s)=12s jest widoczne z odległości 19 Mm.
Zanim powstała obecna latarnia, tymczasowe światło nawigacyjne umieszczono na specjalnie w tym celu wybudowanej wieżyczce na dachu domu wczasowego "Bałtyk". Świeciło ono na odległość 10 Mm.
W 1951 roku wybudowaną nową latarnię morską. Znajdowała się ona 15 metrów od miejsca, w którym stała jej poprzedniczka. W pobliżu latarni powstał dodatkowo budynek techniczny, w którym znajdowała się dyżurka latarników oraz agregat prądotwórczy (na wypadek przerwy w dostawie prądu). W laternie umieszczono cylindryczną soczewkę o średnicy 1000 mm oraz dwupozycyjny zmieniacz z dwoma żarówkami (po 1000 W każda). Te urządzenia optyczno-świetlne pełnią swoją funkcję do dziś.

 

KATALOG FIRM

CO NA FORUM

REKLAMA

REKLAMA

LOSOWE ZDJĘCIE